رنگ منو:
رنگ بنر:
رنگ اصلی:
منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان

معرفي منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان

موسسه توسعه و عمران منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان قم ، در محدوده اي به وسعت 2000 هكتار در 185 كيلومتري تهران و در چهار راه جاده هاي ترانزيت ، در مركز ايران واقع شده است. اين منطقه ، به عنوان مهمترين و نزديكترين منطقه ويژه اقتصادي به مركز سياسي – اقتصادي كشور، واقع در جاده ابريشم ، راه آهن سراسري و بزرگراههاي اصلي شمال، جنوب ، شرق و غرب ايران بوده و جهت برقراري ارتباط با اروپا ، كشورهاي آسياي ميانه و خليج فارس به منظور توليد، صادرات و ترانزيت كالا، موقعيتي ممتاز و منحصر به فرد داشته و قادر است نقش تعيين كننده اي در اقتصاد كلان كشور ايفا نمايد.


اهداف تشكيل منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان

 اهداف كلي منطقه با عنايت به قانون تشكيل و اداره مناطق ويژه اقتصادي جمهوري اسلامي ايران مصوب 5/9/1384 و آئين نامه اجرايي آن بشرح ذيل مي باشد:

·       جذب سرمايه هاي خارجي و داخلي.

·       ايجاد فرصت هاي شغلي جديد و ارتقاي سطح اشتغال در كشور.

·       كاهش هزينه هاي توليد به منظور ورود به بازارهاي رقابتي جهاني.

·       ايجاد عرصه فعاليتهاي توليدي و تجاري جهت افزايش صادرات كالا و ارائه بهينه خدمات براي حضور فعال در بازارهاي منطقه اي و بين المللي.

·       اجراي سياستهاي توسعه منطقه اي و ايجاد قطب هاي اقتصادي و صنعتي.

·       ارتقا سطح تكنولوژي و بهره گيري از فن آوريهاي برتر و نوين اقتصادي.

·       فراهم نمودن زمينه استراتژي نوين براي توسعه و گسترش منطقه به منظور افزايش توليد و صادرات.

·       دپوي كالا با هدف دستيابي به كالاهاي سرمايه اي ، واسطه اي ، مصرفي و همچنين راه اندازي و گسترش صنعت ترانزيت.

·       نگهداري اماني كالا به منظور پشتيباني از توليد داخلي و تأمين مواد اوليه و قطعات يدكي مورد نياز ماشين آلات خطوط توليد.

·       پردازش كالا يا ايجاد تغييرات در آن براي تحصيل ارزش افزوده با استفاده از امكانات بالقوه.

برتري نسبي منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان


موقعيت جغرافيايي و جايگاه ترانزيتي منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان

·       نزديكي به مراكز سياسي، اقتصادي و تجاري كشور.

·       استقرار 60 % كل صنايع مهم كشور در شعاع 230 كيلومتري اين منطقه و نزديكي شهرهاي بزرگ صنعتي، توليدي و مصرفي مانند تهران، اصفهان ، اراك ، ساوه ، قم و غيره.

·       اتصال به بزرگراه هاي اصلي كشور (شمال، جنوب، شرق و غرب)‌، اتوبان تهران - سلفچگان ، اتوبان تهران – قم و اصفهان.

·       دسترسي به راه آهن سراسري و فرودگاه هاي بين المللي.

·       دسترسي سريع و آسان به كشورهاي آسياي ميانه و حوزه ماوراي قفقاز از طريق راه هاي زميني، هوايي و دريايي.

·       پل ارتباطي بين بنادر مهم خاورميانه و آسياي ميانه با توجه به مركزيت آن در قسمت ايران (جبل علي ، بندرعباس، سلفچگان، بندرانزلي، بندرآستاراخان و بالعكس) به منظور دپوي كالاهاي ترانزيتي، مواد اوليه مورد نياز خطوط توليد و همچنين تمركز توزيع و انتقال كانتينرهاي خالي و دپوي آن.

·       دسترسي به نيروهاي انساني ماهر و متخصص و كارآمد با دستمزد ارزان و با روابط كارگري و صنعتي در حد استانداردهاي بين المللي با توجه به وجود شهرها و شهرك هاي صنعتي همجوار.

·       شرايط اقليمي مناسب براي فعاليت هاي تجاري، دپوي كالا و انبارداري براي تمام فصول با توجه به نوع آب و هواي منطقه.

·       پيوندهاي اقتصادي و تجاري با جمعيت بيش از يك ميلياردي كشورهاي عضو اكو و سازمان كنفرانس اسلامي

·       برخورداري از امتيازات جغرافيايي ويژه كشور و استقرار در چهار راه تجاري ايران با كشورهاي آسياي ميانه و خليج فارس.

·       استقرار در مسير كريدور شمال – جنوب.

·       وجود انرژي، نيروي انساني و خدمات ارزان با توجه به نزديك بودن به نيروگاه گازي استان قم و شهرك هاي صنعتي همجوار.

مزيت هاي قانوني سرمايه گذاري در منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان

·       فراهم بودن امكانات خريد و يا واگذاري زمين به منظور ساخت و ساز و فعاليت هاي صنعتي ، تجاري ، اداري و خدماتي در منطقه.

·       ايجاد صنايع توليدي، بسته بندي و خطوط مونتاژ در منطقه با بهره گيري از ارزش افزوده جهت انتقال تكنولوژي و اشتغال زايي.

·       فراهم نمودن امكانات ذخيره سازي و عرضه مواد نفتي و مشتقات مربوط به داخل كشور و ترانزيت آن به مبادي خروجي.

·       امكان برگزاري نمايشگاه هاي بين المللي و تخصصي به منظور شناخت منطقه و ارتقاي سطح دانش توليد كنندگان و متخصصين.

·       امكان استقرار نمايندگي دانشگاه هاي بين المللي با مزيت نزديكي مسافت تا تهران و شهرهاي بزرگ كشور.

·       ايجاد تسهيلات جهت برقراري ارتباطات مخابراتي، راديويي و ماهواره اي.

·       امكان ايجاد شعب ارزي بانك ها به منظور ارائه تسهيلات لازم و گشايش اعتبارات بانكي و اسنادي براي واردات به بازار منطقه اي.

·       توجيه اقتصادي ايجاد سردخانه جهت نگهداري كالاهاي سريع الفساد(ميوه، سبزيجات، گل ، گياه و غيره) با توجه به استقرار منطقه در حاشيه كوير و شهرهاي گرمسير مركز كشور.

·       صدور مجوزهاي قانوني براي ساخت و ساز ، توليد، پردازش ، تعمير، تكميل، تفكيك و بسته بندي مواد و كالاهاي خارجي براي صادرات و صادرات مجدد و عرضه كالاهاي توليد شده مازاد بر ارزش افزوده به بازار داخلي مطابق قوانين و مقررات وپرداخت حقوق ورودي كالا بر مبناي مواد اوليه وارداتي بكار رفته در محصول.

·       حق مالكيت حقيقي و حقوقي زمين و سازه ها براي سرمايه گذاران ايراني و تضمين مالكيت كلي سازه ها براي سرمايه گذاران خارجي با رعايت قوانين.

·       آزادي كامل ورود و خروج سرمايه، سود ويژه و منافع حاصل از فعاليت هاي اقتصادي و توليد براي سرمايه هاي خارجي و سرمايه ايرانيان با منشا خارجي مطابق قانون تشويق و حمايت از سرمايه گذاري خارجي.


مزيتهاي گمركي منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان

·       صدور و ترانزيت كالا از منطقه به بازارهاي جهاني.

·       واردات مواد اوليه، كالاهاي نيمه ساخته و تكميل شده از بازارهاي منطقه اي و جهاني به منظور توليد، پردازش و ايجاد ارزش افزوده جهت صادرات.

·       ارائه خدمات و ايجاد تسهيلات گمركي (واردات – صادرات) ، كارنه تير ، ترانزيت ، بيمه ، حمل و نقل در منطقه به منظور روانسازي در انجام امور مربوطه.

·       خدمات و تسهيلات انبارداري ، تخليه و بارگيري كالا در انبارهاي عمومي و اختصاصي.

·       ايجاد تسهيلات گمركي و روان سازي واردات ، صادرات ، توليد ، پردازش ، صادرات مجدد و ترانزيت جهت كالاهاي توليدي، ماشين آلات ، مواد اوليه و ابزار مورد نياز خط توليد (از منابع داخلي و خارجي)

·       عدم اعمال محدوديت زماني براي نگهداري كالا طبق توافق طرفين در انبارهاي منطقه با حداقل هزينه هاي انبارداري.

·       امكان واگذاري و فروش تمام يا قسمتي از كالا به ديگران در مقابل قبض انبار  قابل معامله و نيز گواهي مبدا و قابل پذيرش بودن آن در كليه بانك هاي كشور جهت گشايش اعتبار اسنادي.

·       امكان بيمه كليه كالاهاي وارده به منطقه از هنگام ورود تا خروج (دوره نگهداري) در انبارهاي عمومي و اختصاصي زير كليد گمرك منطقه.

·       مجاز بودن ورود و تخليه كالا به اتكاي پروانه ترانزيت يا كارنه تير از منطقه به ساير مناطق و گمركات مرزي كشور و بالعكس با استفاده از تضمين شركت هاي حمل و نقل بين المللي به اتكاي كارنه تير.

·       مجاز بودن ترخيص تمام و يا قسمتي از كالاهاي وارده به صورت ورود موقت از گمرك منطقه.

·       اعاده و دپوي كالاهاي ساخته شده از محل ورود موقت به منطقه جهت انجام امور صادرات يا ترانزيت و رفع تضمين و تعهدات.

·       وارد كنندگان كالا به مناطق مي توانند تمام يا قسمتي از كالاهاي خود را به هر مقدار كه بخواهند در مقابل قبض انبار قابل معامله (NWR ) كه توسط منطقه صادر خواهد شد، به ديگران واگذار نمايند. در اينصورت، دارنده قبض انبار قابل معامله ، صاحب كالا محسوب خواهد شد.

·       بانك هاي كشور جهت گشايش اعتبار اسنادي مكلف به پذيرش قبض انبار قابل معامله و گواهي مبدا كه توسط منطقه صادر مي گردد، مي باشند.

·       واردات و نگهداري كالا از قبيل مواد اوليه، ماشين آلات ، ابزار و قطعات ماشين آلات خط توليد به صورت اماني به منطقه مجاز مي باشد.

·       در صورتيكه پردازش و ايجاد ارزش افزوده كالاي وارد شده به منطقه به مقداري باشد كه موجب تغيير تعرفه گمركي اين كالا گردد محاسبه حقوق ورودي اين كالاها براي واردات به داخل كشور تنها معادل حقوق ورودي مواد اوليه و قطعات وارداتي بكار رفته در فرآيند توليد كالاي فوق مي باشد.

·       واردات درصدي از كالاهاي توليد شده در منطقه تا سقف ارزش افزوده به داخل كشور مجاز بوده و حقوق ورودي بر مبناي مواد اوليه بكار رفته در آن محاسبه و اخذ خواهد شد.

·       كليه كالاهاي كه براي توليد يا ارائه خدمات مورد نياز منطقه از خارج به منطقه وارد مي شوند و در آن مصرف يا بكار گرفته مي شوند، مشمول پرداخت و عوارض گمركي نمي باشند ولي واردات كالاي مذكور از منطقه به ساير نقاط كشور تابع مقررات صادرات و واردات كشور خواهد بود.

نشاني موسسه توسعه و عمران منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان

تهران: بزرگراه آزادگان- شهرک گلستان- بلوار امیر کبیر- بلوار گلها

خیابان یاس 3 پلاک 16

تلفن: 4-44746211  نمابر: 44745623

صندوق پستي: 6557-19395

قم: سه راه سلفچگان- كيلومتر 3 جاده اصفهان- منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان

تلفن: 5-33677001 (025)  نمابر: 33677011 (025)

www.qssez.ir         www.qssez.com

info@qssez.ir         info@qssez.com

نام مدير عامل منطقه ويژه: سيد مهدي عليزاده طباطبائي